67001100

Noderīgi

Guļammaisu īpašības

Kam pievērst uzmanību izvēloties guļammaisu?

Jaunums

THULE Urban Glide 2 Double Black

THULE Urban Glide 2 Double Black

€ 799,00

Rati diviem bērniem

FF iesaka

Salidzini.lv logotips

Rakstu arhīvs

Guļammaisu īpašības

Kam pievērst uzmanību izvēloties guļammaisu?

Galvenās guļammaisu raksturojošās īpašības:

  • guļammaisa forma;
  • pildījuma un ārējais materiāls;
  • komforta temperatūra;
  • svars, saspiešanas (kompresijas) iespējas;
  • garums.

Guļammaisam nav jābūt izcili cieši pieguļošam, jo izolāciju nodrošina ne tikai guļammaisa materiāls, bet arī pašā guļammaisā, starp gulētāju un guļammaisu esošais gaisa slānis. Tomēr, lai ar ķermeni nebūtu jāsilda pārāk daudz "lieka" gaisa, guļammaisam nevajadzētu būt arī ļoti brīvam. Jāraugās, lai guļammaisā arī būs ērti pagriezties.

Pēc piegriezuma guļammaisus iedala: guļammaisi – kokoni, jeb mūmijas, kas nevar tikt izklāti kā sega, un guļammaisi – segas, kas var tikt izklāti kā segas. Pēc piegriezuma, kādu guļammaisu izvēlēties ir gaumes jautājums. Atzīmēsim tikai, ka “kokona” guļammaisi ir vieglāki un mazāk zaudē siltumu.

Dabīgie materiāli, kas parasti tiek izmantoti guļammaisos, galvenokārt ir tīra kokvilna vai kokvilnas sajaukums ar citu materiālu. Šie guļammaisi ir smagāki, ātrāk uzsūc mitrumu. Tiem ir mazāka nodilumizturība.

Guļammaisus pēc pildījuma iedala divos veidos –dūnu vai sintētiski pildījumi.

Sintētiskie (mākslīgo šķiedru) guļammaisi, ir vieglāki, noturīgāki pret mitruma iesūkšanos, nodilumizturīgāki un vieglāk mazgājami. Mākslīgajām šķiedrām, salīdzinot ar dūnām, ir vairākas priekšrocības: tās ir krietni lētākas, tās silda arī tad, ja ir mitras, un vieglāk žūst.

Vissiltākie un visvieglākie ir dūnu guļammaisi. Dūnu galvenās pozitīvās īpašībās ir tādas, ka dūnu izstrādājumi ir aptuveni 1,5 – 2 reizes vieglāki, labāk saspiežami par sintētikas ekvivalentiem un dūnas parasti kalpo ilgāk nekā sintētika.

Skarbam klimatam (augstkalnos, polārajos reģionos, arī Eiropas kalnos ziemā) dūnu guļammaiss būs lielisks. Labākās ir ūdensputnu dūnas, jo šīm dūnām ir dabas dota smērviela, kas samazina mitruma iesūkšanos.Labākās skaitās pūkpīļu dūnas. Tās iegūst pīļu ligzdošanas vietās ziemeļos, ar rokām savācot dūnas no ligzdām. Plašai tirdzniecībai kvalitatīvākie ražojumi tiek ražoti no zosu dūnām. Pīļu (izņemot pūkpīļu!) dūnas neskaitās tik labas jo, samirkušas tās mēdz smirdēt pēc pīļu mēsliem.

Tomēr dūnu pildījumam ir arī negatīvie aspekti – dūnu guļammaisi ir gandrīz divas reizes dārgāki, turklāt slapjumā dūnas zaudē gandrīz visas savas siltumizolācijas spējas kā arī lēni žūst un var pat sākt pūt! Līdz ar to pat vasarā, mitrajos klimatiskajos reģionos, tādos kalnos kā Kaukāzs un Alpi un ūdenstūrismam, diez vai dūnu inventārs būtu tas labākais.

Sintētisko materiālu dažādība ir milzīga. Būtiski ir novērtēt guļammaisa komforta temperatūras un svara attiecību. Galvenā sintētiskā materiāla priekšrocība pār dūnām ir tā, ka slapjumā tā siltumizolācijas spējas samazinās mazāk un tas izžūst ātrāk!

Sintepona guļammaisi ir ieguvuši vislielāko popularitāti. Tie ir salīdzinoši lēti, viegli un paredzēti gaisa temperatūrai līdz -5 °C, maksimāli līdz -10 °C. Sintepona galvenais trūkums ir tā diezgan ātrā „nogulēšanās”, kā rezultātā pēc pāris gadiem guļammaiss zaudē 20% no savām labajām siltinātāja īpašībām.

Guļammaisi ar silikona šķiedru pildījumu ir viegli (sākot no 900 g), silti (pat līdz -25 °C), viegli kopjami, ātri žūst un ļoti minimāli uzsūc mitrumu. Šādiem guļammaisiem praktiski nav trūkumu, izņemot salīdzinoši augsto cenu. Siltuma saglabāšanas princips silikona šķiedru pildījumam - silikona šķiedrās ir gaiss, kas neļauj Jūsu siltumam Jūs pamest. Šis pildījums atšķiras viens no otra ar blīvumu, šķiedru biezumu un spraugu skaitu katrā šķiedrā.

Runājot par kvalitāti, ar materiāla apskatu vien nepietiek, jo daudz svarīgāks ir guļammaisa šūšanas veids. Lētākie un vienkāršākie guļammaisi tiek šūti to pildījumu saspiežot un piešujot. Šuvuma vīļu vietās guļammaiss ir ļoti plāns, tādēļ pietiekoši aukstos apstākļos tas laiž cauri auksto gaisu. No šādiem guļammaisiem ir noteikti jāizvairās, ja tiek plānota nakšņošana +10 °C.

Guļammaisu kopšana ir vienkārša – kad ir netīri, tad jāmazgā. Sintētiskos guļammaisus drīkst mazgāt veļas mašīnā, dūnu guļammaisi jāmazgā ar rokām, protams, ne pārāk karstā ūdenī. Guļammaisus, īpaši dūnu, nedrīkst ilgstoši uzglabāt saspiestus. Pēc pārgājiena tos nepieciešams izvēdināt un uzglabāt pakārtus.